SesliStanbul.com

SesliStanbul.Com
Siteye Giriş

Karşılıklı Sevgi ve Saygı Dayanışması içinde rahat ve samimi sohbetler etmek istiyorsanız ne bekliyorsunuz Hemen Sohbet'e

 
 
 
 
Ücretsiz konuş
Hızlı ve kolay Mobil SesliChat

Tüm dünya üzerinden farklı insanları bir araya getirmiş olan NefesPanel.com, sizlere ferah bir ortamda sohbet edebilme imkanı sunuyor. İnternet ortamında tam 5 yıldır kesintisiz hizmet veren, her daim kalite standartlarını maximum düzeyde tutmayı başarmış bir markadır N E F E S P A N E L . C O M Hemen Bağlan.

Sistem Hızı

Professional Mobil Pc Seslichat

Anlık Mesaj

Sohbet Odalarında Bir çok kullanıcı ile Aynı Anda hızlı ve kolay mesajlasma yöntemi

24 Saat Ddos Koruma

Ddos İle Tüm verilerimiz Korunmaktadır Dışardan Her türlü Saldırıya Karşılık vermektedir

Gereksimler

Speakychat Activex Denetimi Tek Seferlik Yüklemeniz ön görülür Önerilen Tarayıcı İnternet Exloprer

Veri Bilgileriniz

Sitemizê Kayıt Olan Her Kullanıcı için Ayrı Üyelik hesabı açılır ayrı veri bilgileri kayıt altına alınır.

Sohbet

Sorun yaşayan veya destek isteyen kullanıcılar için 7/24 destek imkanı sunmaktayız

Yönetim

Sitemizdê Yönetici ve Dizayn Gereksimlerini Yapacaklar için Başvuru

 
 
 
Speakychat

Speakychat Sohbet Sorunları

Tüm Sorunlarınızı Anlık Yardım imkanı mevcuttur..

Ban Sebebi Alan Her kullanıcı İletişim kısmından bizê Yazabilir Giriş sorunu için aynı sekilde iletişime geçmenizi öneririz Tiklayın
Merhaba Arkadaşlar Uzman Ekibimizle Sizlerin hizmetinizdeyi Sesli sohbet windows sürümlerin Tamamı Kolaylıkla ve hızlı bir şekilde Ses problemini ortadan kaldırıyoruz..
Xp Sistemli Bilgisayarlar Kolaylıkla Resimli Olarak sizê Detaylı Bir sekilde Nasıl yapılacağını Açıkladık ve bu linkê tiklayarak Tegrar göz atabilirsiniz..
 
 
 

\ NiCoLa / - \ Yönetim /

nefespanel.com Site Kurucu ve Site Sorumlusu

Tüm Hakkları NiCoLa Ait Olup Sitenin Tüm Aksi Gidişatlarla İlgilenen kişidir.

TeSLa Site Kurucu / Ceo

Sohbet Hakimiyeti Site Sorumlusu Tarafından Yönetilmektedir!

NiCoLaSite sorumlusu
 
 
 
 
Güncel & sohbet makaleleri

Sesli Blog

 
 
 
 
 
Bir sorun mu var?

İletişime geçmeyi dene?

Kapalıçarşı’nın restorasyonu çatıdan başladı

Tarihi Kapalıçarşı’da Belediye Başkanı Mustafa Demir’in girişimiyle restorasyon çalışmaları için ilk adım bugün atıldı.

Dünyanın en eski alış veriş merkezlerinden biri olan tarihi Kapalıçarşı’da yıllar süren proje hazırlığının ardından restorasyon çalışmalarına başlandı.

Restorasyonun başlaması nedeniyle Kapalıçarşı’nın çatısında düzenlenen törende konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul açısından çok önemli bir anı yaşadıklarını dile getirdi.

r1.jpg

“BİZİM İÇİN BİR RÜYAYDI”
Demir, Kapalıçarşı restorasyonu için ön çalışmaların 2009’da başladığını anlatarak, “Bizim için bir rüyaydı. Her şeyden önce şu bulunduğumuz manzarayı hayal ederek başladığımız bir rüyaydı. 2009 yılında Kapalıçarşı’nın hem kendisini hem de etrafındaki 21 hanıyla birlikte yaklaşık 110 bin metrekarelik alanın röleve, restorasyon ve restitüsyon proje çalışmalarını başlattık. 4 Nolu Anıtlar Kurulu ve yenileme kurulları ilk defa böyle büyük bir projeyle karşı karşıya kaldılar. Doğrusunu söylemek gerekirse onlar için de son derece önemli ve meşakkatli bir dönemdi.” diye konuştu.

ZORLU BİR SÜREÇ YAŞANDI
İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın finans desteği ve bu süreçte karşılaştıkları engellerin aşılması konusunda katkıda bulunduğunu ifade eden Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014  Time dergisine göre Kapalıçarşı, dünyada en fazla ziyaretçi alan yer. Ortalama yılda 92 milyon insanın ziyaret ettiği, 25 bin insanın çalıştığı, turizmin yoğun olduğu dönemde günlük 250-300 bin insanın ziyaret ettiği bir yer Kapalışarçı. Nereyle mukayese ediyoruz? Tac Mahal’den, British Museum’dan, Versay Sarayı’ndan, Eyfel Kulesi’nden daha fazla ziyaretçi alan bir yer.

r2.jpg

Böylesine bir yerin restorasyon projelerinin yapılması zaman zaman sıkıntılarla karşılaştığımız bir süreçti. Kamyonetlerin arkasındaki kasa dolusu projeler olduğunu ve bunların hepsinin kurul tarafından tek tek incelendiğini düşünün. Yaklaşık üç yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yaptığımız müracaatta, Türkiye’de diğer bütün kurullarda çalışan raportörleri İstanbul’a davet ettik. Raportörlerin yoğun çalışmaları neticesinde bu projeler gözden geçirildi. Ancak kurula öyle sunabildik. Bir anıt eserin projelerinin onaylanma sürecinin 3 veya 4 yıl olduğunu düşünürseniz, burada 3 bin 125 dükkanı ve hanları ilgilendiren bu projenin bu kadar kısa sürede hazırlanması, kurul tarafından onaylanması son derece başarılı olarak telakki edilebilir.”

YÖNETİM KURULU İÇİN ÖZEL KANUN OLUŞTURULDU
Mustafa Demir, 2009’dan bu yana Kapalıçarşı’nın temel problemlerini tespit ederek, çalışmaları buna göre başlattıklarını aktararak, şöyle devam etti:

“Kapalıçarşı’da gözle görülmeyen ama ne yaparsanız yapın, öncelikle aşmak zorunda olduğumuz bir problemi vardı. O da yönetim problemiydi. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre 2 bin 700 parselden oluşan bu kompleksi bir araya getirip bir yönetimi oluşturmak mümkün değildi. Bunun için 6306 sayılı Deprem Yasası’nın 15. maddesi, sırf Kapalıçarşı’nın yönetiminin kurulması için oluşturulmuş bir kanun.

r3.jpg

Bu kanun geçtikten sonra bir heyet oluşturuldu, Kapalıçarşı’nın mülk sahipleri tarafından resmi seçilmiş bir başkan ve yönetim kurulu var. Kapalıçarşı’nın tüm restorasyonları bittikten sonra, Kapalıçarşı’nın muhtemel problemlerinin aşılabilmesi için ve bu problemlerle ilgili finansın tedarik edilebilmesi için seçilmiş bir yönetim kuruluna ihtiyaç vardı. Netice itibariyle o da bu süreçte aşılmış oldu.”

RESTORASYON 3 BÖLÜMDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Kapalıçarşı’nın restorasyonunu, çatı, alt yapı ve güçlendirme olmak üzere üçe ayırdıklarını belirten Demir, “Kapalıçarşı’nın çatıyla ilgili projesi kurul tarafından onaylanmıştı. Şubat ayında ihaleye çıktık, nisan ayı itibarıyla ihale neticelendi ve yer teslimini gerçekleştirdik.  2017’nin Aralık ayında çatının bütün problemleri bitmiş olacak. İSKİ de alt yapıyla ilgili bir çalışma yapıyor.” ifadelerini kullandı.

r4.jpgFatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler çatıya ilk kiremitleri koydu.

RESTORASYONUN TEKNİK AYRINTILARI
Güçlendirme çalışması sırasında Kapalıçarşı’nın tamamının kapanmayacağını, çarşının her tarafının restorasyona alınmayacağını, acil müdahale edilmesi gereken yerlere müdahale edileceğini ifade eden Demir, şunları kaydetti:

“Çatı 39 bin metrekarelik bir alan. Çatıyı, kablolardan, klima aparatlarından, televizyon antenlerinden arındıracağız. Kurulun önerisi doğrultusunda çatıda alaturka kiremitler kullanılacak. Kapalıçarşı’nın projeleri için 30 milyon lira harcama yapıldı. Çatı için 10 milyon liralık ihale gerçekleştirildi. Alt yapıyla ilgili İSKİ’nin yapacağı çalışma yaklaşık 35 milyon liralık olacak. Alt yapı restorasyonunda özel bir çalışma yürütülecek. Bizim yurt dışında sürekli gördüğümüz ve ‘kendi ülkemizde neden olmuyor?’ dediğimiz box sistemi olacak. Arıza olduğunda kazmaya gerek kalmadan, açılıp içine girilebilecek, tamiratların yapılabileceği, sistemin alta alınabileceği bir sistem gerçekleştiriliyor. Restorasyonla ilgili bizim kaba taslak başladığında hepsini kapsayacak 200 milyon lira gibi bir ifademiz var. Ama bu 200 milyon, hemen yapılacak işler değil. Kapalıçarşı gibi bir yeriniz varsa, bir taraftan da restorasyonunuz var demektir.

Kapalıçarşı esnafı, restorasyon çalışmalarından etkilenmeyecek. Bitmez bu restorasyon yani restorasyon 10 yıl sürer diyebilirim ama 10 yıl bittikten sonra Kapalıçarşı’nın başka bir yerinde bir daha problem olabilir. Projesi 6 yıl aldıysa, restorasyonu rahatlıkla 10 yılı geçer.”

FATİH BELEDİYE BAŞKANI DEMİR’E TEŞEKKÜR
Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kökler de Kapalıçarşı’nın 550 yıldan sonra ilk defa esaslı bir fiziki yapılanma sürecine girdiğini, bu süreci 2008’de başlatan, sürdüren, geliştiren Fatih Belediye Başkanı Demir’e teşekkür ederek konuşmasına başladı.

Yapının fiziksel onarımının bugün itibarıyla başladığını belirten Kökler,  Fatih Belediyesi, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Kapalıçarşı’nın esaslı tamir ve tadilatının yapılacağını anlattı.

Konuşmaların ardından Fatih Belediye Başkanı Demir, Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Kökler ile restorasyonu başlayan çarşının çatısına ilk kiremiti koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021. All Rights Reserved.